• טיסות לרומא

מתאריך

עד תאריך

נוסעים

המדריך המלא למטייל ברומא

מידע, המלצות וטיפים למטייל ברומא

רומא מידע כללי

היא בירת איטליה והעיר הגדולה במדינה, עם כ-5 מיליון תושבים, ושוכנת לחופו של נהר הטיבר. עדויות ארכאולוגיות והיסטוריות מראות שכבר לפני 10,000 שנה הגיעו אליה ראשוני מתיישביה.

כמה מאות שנים לאחר מכן הגיע תקופת הזוהר.

האגדה המקומית מספרת שהעיר נקראת על שם רומוס שביחד עם אחיו רומולוס ינקו חלב מזאבה. אין ספק שהבניינים המפוארים, האמנות ותרבות הכיבושים רחבי ההיקף שלה היו ללא תקדים, בעולם העתיק. במשך מאות שנים שבהם שלטה רומא באזור, היא הייתה העיר החשובה בעולם המערבי, ואין בן תרבות שאינו מכיר את סיפורי הקיסרים שלה (המורשת היהודית זוכרת במיוחד את טיטוס, שהחריב את בית-המקדש).

לאחר כאלף שנים רומא נפלה, אך שמרה על מעמדה כעיר חזקה תחת השלטון הביזנטי. כאשר הגיעו ימי הרנסנס, התחדשה ברומא הבניה והיצירה.

המזרקות הפסלים והכנסיות נחשבים עד היום כיצירות מופת, ותרמו למעמדה של העיר כ"עיר הנצח", במאה ה-19 נשלטה העיר ע"י האפיפיור ובתחילת המאה ה-20 המושכות עברו לידיו של הפשיסט בניטו מוסוליני.

העיר ניזוקה משתי מלחמות עולם, אולם לאחריהן חל בה שגשוג מדהים, כיום היא נמצאת על מפת הערים הנחשבות האופנתיות והתוססות.

קניות ברומא

מעמדה של רומא כבירת אופנה, הופך אותה למקום פופולרי לחובבי השופינג. כמה מבתי האופנה האיטלקיים הידועים כגון: פראדה, גוצ'י, ארמני וכו' פתחו את חנויות הדגל שלהם בעיר, המחירים בחנויות אלה הופך אותם "לראותם בלבד".

 

אזור המדרגות הספרדיות והפיאצה די ספאניה

ממרכזי הקניות היוקרתיים ברומא, שדרת ויה דיי קונדוטי. בעבר בעלי החנויות היו גובים כסף רק על כניסה לחנות!

 

ויה דל קורסו Via del corso והרחובות שיוצאים ממנו

אזור קניות עממי יותר, אורכו כקילומטר וחצי, יש חנויות מכל הסוגים כולל של פרארי.

 

פיאצה נבונה

אזור הפונה לקהל הצעיר יותר, via del Governo Veccio הוא רחוב סמוך המלא חנויות עיצוב ועתיקות.

 

קולה די ריאנצו via Cola di Rienzo

אזור קניות חשוב נוסף בלבה של שכונת פראטי מצפון לוותיקן, המחירים כאן ברמה בינונית.

 

שדרת ונטו Via vitorio Veneto 

רחוב תיירותי יוקרתי, היווה השראה לסרטו של פדריקו פליני "La Dolce vita".

 

ויה סלריה Via Salaria

רחוב מרוחק מהמרכז התיירותי, בעיקר בוטיקים במחיר סביר.

 

תחנת הרכבת טרמיני Termini

קניון קטן המאפשר לבצע קניות במחיר סביר.

 

ויה דיי קורונארי via dei Coronari

רחוב מקסים בו מככבות גלריות וחנויות עתיקות.

 

שווקים - השווקים ברומא מציעים חוויה ייחודית ומן הסתם זולה יותר, אפשר להתמקח, אך היזהרו מכייסים.

 

קניונים - הקניונים ברומא יעניקו לכם חווית קניה ממוזגת וחדשנית. חנויות גדולות ויפות ולעיתים מציאות. את רוב הקניונים ניתן למצוא בפרברים ולא במרכזי הערים.

חיי הלילה ברומא

אזור הבילויים העיקרי ברומא נמצא ברובע טראסטברה הממוקם מעברו השני של נהר הטברה, שם פועלים ברים רבים, תוססים יותר או פחות, אך תמיד אותנטיים ומיוחדים.

כמו כן, ניתן לצאת לבלות באיזור פיאצה נבונה ובמקומות נוספים במרכז העיר. תוכלו לראות מופע אופרה, לבלות בבר יין, בילוי לילה טיפוסי מתחיל ב20:00, שבו נערך האפרטיבו (Aperitivo) הגירסה האיטלקית ל-Happy Hour, הרשו לעצמכם להשתחרר עם יין איטלקי ולהיכנס לאווירה האיטלקית.

אזור טראסטברה (Trastevera) שוקק חיים משעות הערב המוקדמות, בתי קפה, גלידריות וברים. מומלץ לנסות את הברים על שפת הנהר, בשעות הערב המקום מתמלא בצעירים מקומיים ובתיירים. תוכלו להנות במקום מאינטרנט אלחוטי (WiFi).

אטרקציות ברומא

רומא המקסימה, כמה שירים נכתבו עליה, לפני חופשה ברומא כדאי להדפיס רשימה זו של אתרים ברומא היפה והרומנטית.

מבני האימפריה הרומית 

הקוליסיאום

הקיר החיצוני של האמפיתיאטרון של רומא, חלק מהמבנה הגדול והמפואר, שנשאר מתקופת האימפריה הרומית. זהו אחד המקומות המתויירים בעולם, ואחד משבעת פלאי עולם החדשים. אלפי גלדיאטורים, ומיליון חיות הוקרבו כאן והיוו 'מסמר' המופע העיקרי, שנערך לעיניהם של אלפי צופים. קחו בחשבון שתאלצו לחכות בתור ארוך, הסיור נמשך כשעתיים, שלוש.

מיקום: Piazzale del Colosseo, via dei Fori Imperiali.

שעות פתיחה: משתנות כל חודש, כדאי לבדוק באתר.

אתר אינטרנט: the - colosseum.net

 

הפורום

הפורום (Forum Romanum) האזור המרכזי של החיים באימפריה הרומית, תהלוכות ניצחון ודת, הספדים מפורסמים, נאומי מנהיגים ואנשי דת, אסיפות עם, סחר ומרכז חברתי התרחשו במרכז הציבורי המרתק הזה. כאן תוכלו לראות מבנים מעניינים, בזיליקות, מקדשים ושערים, ואת הקבר של יוליוס קיסר. תוכלו ממש לדמיין את החיים ברומא העתיקה. כדאי לקחת מדריך. כרטיס הכניסה לקוליסיאום, מאפשר כניסה גם לפה.

מיקום: piazzale del Colosseo, Via dei Fori Imperiali.

שעות פתיחה: כל יום 8:30-17:00.

 

גבעת פלאטין (Palatine hill)

גבעה הנמצאת סמוך לפורום, בגובה של 70 מטר, מקום תצפית על רומא, גנים וארמונות, שנשתמרו בצורה טובה. מקום יפה לשבת ולנוח, לקראת המקום הבא ברשימת האטרקציות. אפשר לקנות כרטיס המשלב כניסה לקולוסיאום ולחסוך תור ארוך.

 

הפנתיאון

לפני אלפיים שנה נבנה הפנתיאון, והוא עדיין עומד ומסמל את האימפריה הרומית. אחד המבנים החשובים מבחינה אדריכלית. הפנתיאון הוא מקדש שהפך לכנסייה ב-609 לספירה, קבריהם של מספר מלכים ושל הצייר רפאל נמצאים במקום. שימו לב לרצפה ולתקרה המיוחדים של המקום. חוויה מיוחדת להיות במקום כשיורד גשם, המים נכנסים דרך החור בתקרה ויורדים במרכז הבניין, חזיון יפה. הכניסה חינם.

מיקום: Piazza della Rotonda.

שעות פתיחה: בימי ב'- ו' 8:30-19:30, בימי א' 9:00-18:00, חגים 9:00-13:00.

 

מרחצאות קרקאלה (Caracalla Spa)

מרחצאות מפוארים שנבנו ע"י הקיסר קרקאלה, שנודע בכך שהרג את אחיו Geta. המרחצאות השניות בגודלן ברומא, כיום משמש כאמפיתיאטרון. הכניסה בתשלום.

כתובת: Viale Terme di caracalla 52.

שעות פתיחה: 8:00-22:00.

 

קטקומבות (Catacombe di Domitilla)

בתי קברות תת קרקעיים, יש קטקומבות יהודיות ויש נוצריות, העיטורים נותנים השראה לציירים ואמנים, כדאי לקחת סיור מודרך. אתר קטקומבות מעניין הוא סן קליסטו (san callisto).

כתובת: Via Appia Antica 110.

שעות פתיחה: 9:00- 12:00, 14:00-17:00, סגור בימי ג'.

 

גבעת הקפיטול (Pizza del Campidoglio)

עלייה תלולה עם מדרגות ללא סוף שמובילה לכיכר, שעוצבה ע"י מיכאלאנג'לו, מוקפת בארמונות Nuovo ו- conservatori, בהם מוזיאונים עם אוספי ציורים ופסלים מרשימים, בגבעה שרידי מקדש יופיטר, והצוק ממנו זרקו בוגדים בעת העתיקה.

 

 

מוזיאונים 

מוזיאון קפיטוליני

אוסף יצירות האמנות העתיק באירופה, פסלים וציורים מרשימים של טינטורטו, רני ועוד. נמצא בארמונות שצוינו למעלה.

כתובת: piazza del Campidoglio 1.

שעות פתיחה: 9:30-19:30.

 

המוזיאון היהודי (Museo Embraico di Roma)

תשמישי קדושה, יודאיקה הקשורים ליהדות איטליה, בכניסה יש לוחות זיכרון המנציחים את בני הקהילה שנספו בשואה.

כתובת: lungotevere Cenci 00186.

שעות פתיחה: חורף א'-ה' 10:00-17:00, ו' 9:00-14:00, קיץ א'-ה' 10:00-18:00 ו' 10:00-16:00.

 

גלריה בורגזה (Galleria Borghese)

אחד המוזיאונים הקטנים ברומא, אוסף של יצירות מתקופת הבארוק והרנסנס, נמצא בבית מהמאה ה-17.

כתובת: Piazzale Scipione Borghese 5.

שעות פתיחה: שלישי-ראשון 8:30-19:30.

 

המוזיאון הלאומי של רומא (National Roman Museum)

במוזיאון זה תוכלו למצוא את אחד מאוספי הארכיאולוגיה החשובים בעולם. הוא מכיל 4 אתרים, ותוכלו לשלב בו גם ביקור במרחצאות דיוקליטיאנוס ( Baths of Diocletian).

כתובת: Largo di Villa Peretti 1.

שעות פתיחה: שלישי-ראשון 9:00-19:45.

 

הוותיקן

אין ספק שביקור ברומא צריך לכלול ביקור בוותיקן, מדינה בזעיר-אנפין, עם כל הסממנים המדיניים: דגל, המנון, דואר, ממשלה, תחנת רדיו ועיתון. ודאי לא תחמיצו את: בזיליקת סן פטרוס וכיכר סן פטרוס הרחבה, גני הוותיקן היפים, ו-הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina) שידועה כמשכן שבו מתקיימת מסורת ה- קונקלווה (Conclave), טקס בחירת האפיפיור החדש, הקרדינלים מבשרים על בחירת האפיפיור החדש ע"י שריפת פתקים בחומר המפיץ עשן לבן, ומכאן הביטוי "עד שיצא עשן לבן", והפרסקו המפורסם שצייר מיכלאנג'לו.

 

פיאצה נבונה (Piazza Navona)

הכיכר היפה בעיר, צורתה האובלית היא השריד היחיד מההיפודרום מהתקופה הרומית, בו התקיימו בין היתר מירוצי סוסים. במרכז תוכלו לראות שלוש מזרקות, המרכזית ביניהן היא מזרקת 4 הנהרות (הדנובה, ריו דלה פלטה, גנגס והנילוס), שעוצבה ע"י ג'ובאני לורנצו ברניני. זה המקום לשבת וללגום קפה איטלקי איכותי. לא רחוק ממנה תוכלו למצוא את Piazza Pasquino בה תוכלו לראות את הפסל הנקרא pasquin.

 

המדרגות הספרדיות

פיאצה די ספניה (Piazza di spagna) ו-פיאצה טריניטה די מונטי (Piazza Trinita dei Monti) מחוברות ע"י גרם מדרגות, שנקראות המדרגות הספרדיות, חובה לספור את מספר המדרגות שאתם עולים (לא פחות מ-130), שימו לב למזרקת הסירה שבנה אביו של ברניני המפורסם, ולעמוד הבתולה.

 

מזרקת טרווי

המזרקה נבנתה ע"י האדריכל Salvi ועוצבה ע"י מספר אמנים מבית הספר של ברניני. זוהי המזרקה הגדולה ביותר מתקופת הבארוק, אשר זכתה לפופולריות בשל המסורת שאומרת שמי שיזרוק מטבע למזרקה יחזור לרומא, ומן הסתם תרצו לחזור ל-'בלה רומא', אז קדימה, זרקו מטבע...

קהילות יהודיות

הקהילה היהודית ברומא קיימת למעלה מאלפיים שנה, מה שהופך אותה לאחת הוותיקות בעולם.

מספרם של בני הקהילה כיום הוא 15,000 איש, שהם כמחצית יהודי איטליה. יהודי איטליה הצליחו להתבסס בעמדות חשובות, זכורה לטוב פיאמה נירנשטיין,שהייתה נציגה בכירה בפרלמנט האיטלקי, בממשל ברלוסקוני.

יהודי רומא אוהדים ותומכי ישראל. מוסדות יהודי איטליה נמצאים ברומא, יש בה יותר מעשרה בתי כנסת, לעיר מגיעים שומרי מצוות רבים, אשר יכולים להסתדר מבחינת סידורי הלינה, במלונות והפנסיונים היהודיים, וגם בבתי יהודיים שמוכנים לארח תיירים אורחים. גם מבחינת אוכל כשר ברומא אין בעיה, שכן בעיר יש מסעדות כשרות, פיצריות כשרות וחנויות שמוכרות אוכל כשר.

בתי כנסת ברומא

בתי הכנסת ברומא עתיקים ומעידים על תרבות מפוארת ברומא בפרט ובאיטליה בכלל. לקהילה יש למעלה מ-10 בתי כנסת (רובם ספרדיים) שפעילים בעיקר בסופ"ש.

גטו רומא

האזור הסגור בו גרו היהודים מ-1555, לאחר הוראה של האפיפיור, האזור שנמצא ברובע סנטאנג'לו, גרו יהודים במשך 242 שנה, מיקומו של הגטו היה בין נהר הטיבר ועד לרחוב ויה דל פורטיקו ד'אוטביה, במרכז רומא. זהו אזור נמןך, שהיה מוצף לעתים קרובות ע"י הנהר.

הגדול והמפואר בבתי הכנסת ברומא, ממוקם באזור הגטו. על גג כיפת אלומיניום מרובעת (היחידה ברומא), שניתן לזהות מכל מקום בעיר. במקום נמצא גם המוזיאון היהודי. בשנת 1986 נערך במקום ביקור יחיד של אפיפיור במקום. 

טמפרטורה
14.9
אוכלוסיה
2.87M
שעה
14:35:05
מטבע
EUR
שפה
איטלקית
סוג שקע
Plug C/F/L
קידומת
+39

לא סגורים על כל הפרטים?

צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם.

*9817

נשלח בהצלחה