• טיסות לורשה

מתאריך

עד תאריך

נוסעים

המדריך המלא למטייל בורשה

מידע, המלצות וטיפים למטייל בורשה

מידע כללי על ורשה

ורשה, בפולנית Warszawa, היא בירת פולין והעיר הגדולה ביותר בה, מונה כ-2,000,000 איש. העיר ממוקמת על גדות נהר הויסלה, שחוצה את פולין באמצע הדרך, מחופי הים הבלטי בצפון והרי הקרפטים בדרום, כ-350 קילומטרים לכל כיוון. ורשה היא מטרופולין גדול ושוקק חיים, המתפתחת במהירות רבה. עיר רב תרבותית ומודרנית, מרכז תרבות ומסחר לכל מרכז ומזרח אירופה.

העיר מתגאה בתערובת של חדש וישן, בשילוב האדריכלי הדינמי שלה, ברחובותיה רחבי הידיים ובמערכת התחבורה הציבורית שלה. בעיר אין מחסור באפשרויות לינה. יש בה מבחר גדול של מסעדות, ברים, חיי לילה מפותחים מאוד, מגוון גדול של גלריות, מוזיאונים, מרכזים אדריכליים ואטרקציות תיירותיות אחרות.

בשנת 1980, הוכרז מתחם העיר העתיקה של ורשה כאתר מורשת עולמית, על ידי ארגון אונסק"ו.

שופינג בורשה

ורשה מציעה לתיירים מגוון של קניוני ענק מפוארים, בזארים, שווקים ואין ספור חנויות ובוטיקים ייחודיים, במחירים זולים ביחס למערב אירופה.

סוף עונה

כמו ברוב ערי אירופה, גם בורשה מתקיימות מכירות סוף עונה: בסוף חודש דצמבר ובסוף חודש יולי, כך שאם אתם מגיעים לעיר בתקופה זו, רוב החנויות מציעות הנחות גדולות.

 

החזרי מס

את החזר המס בפולין, מקבלים על 300 זלוטי ומעלה. חובה להציג דרכון, או צילום שלו.

תשאלו בחנות אם יש להם TAX FREE, ואז הם ינפיקו לכם ביחד עם הקבלה את המסמך של החזר המס, אתם תוסיפו פרטים אישיים ותיגשו איתו לדלפקי המכס בשדה התעופה.

בשדה עצמו, אם אינכם טסים עם אל על - גשו עם המזוודות לדלפק המכס ולאחר הבדיקה מסירת המזוודות נעשית שם.

ההחזר הסופי לאחר ניכויים ועמלות, הוא 10%. לטסים עם אל על - יש לבצע צ'ק אין, לקבל כרטיס עלייה למטוס, אך לא למסור את המזוודות שבהן יש קניות שבגינן נידרש החזר המס. עם המזוודות יש לגשת לדלפק המכס ולמסור את הטפסים. יש להסביר למוכסת שאתם טסים עם אל על, והיא תסגור לכם את המזוודה עם אזיקון, מוסרים את המזוודות, ניגשים לדלפק ההחזרים עם הטפסים ומקבלים מזומן.

 

מתנות ומזכרות

מתנות בעיר העתיקה

המקום הטוב ביותר לקניית מתנות ומזכרות. עשרות דוכנים וחנויות קטנות בסמטאות הציוריות ובהם שלל מזכרות לתיירים. כמה מהדוכנים, כמו זה ברחוב Krakowskie Przedmiescie 66 מוכרים מתנות אותנטיות כמו צעיפים עבודת יד ובובות בלבוש מסורתי.

שופינג מתחת לאדמה

שני צידיו של רחוב ירושלים (Jerozolimske Aleje), מתחברים באמצעות רשת מנהרות וביניהם מציצות עשרות חנויות קטנות. זוהי דרך מצוינת לקנות ללא השפעה של מזג האוויר.חיי הלילה בורשה

פולין עדיין נתפסת על ידי הישראלים כיעד לביקורים בסימן השואה, כאשר מוקדי המשיכה העיקריים שלה הם: אנדרטאות, גטאות ומחנות השמדה, מה שמכונה 'מסע החיים'.

בשנים האחרונות העיר צומחת, יש בה תרבות בירות ווודקה פולניות מקוריות.

בערבי יום שישי המון אנשים עושים את דרכם אל עבר נהר הויסלה ופארק המזרקות המרקדות. שם נערך בסופ"ש מיד לאחר השקיעה, מופע אורקולי שמשלב את המזרקות, עליהם מוקרנות הולוגרמות. המופע שאורך כ-25 דקות, מתרחש במקום בו העיר העתיקה מסתיימת ומתחיל רובע פראגה, בעיר החדשה.

מכאן הנוכחים מתפזרים למוקד הבילויים: רחוב נובי שוויאט, כלומר רחוב העולם החדש. הרחוב מהווה מוקד בילויים אירופאי, אין ספק שזוהי זירת ההיכרויות של ורשה, הבנות מתלבשות מבלי להתחשב במזג האוויר והגברים הפולניים נראים כמו אנשי עסקים.
רחוב שסביבו מרוכזים לא מעט מקומות בילוי, החל ממועדונים נוצצים, דיסקוטקים ענקיים ובתי מרזח ,מציעים אלכוהול במחירים זולים, בתעריף של: 3-4 זלוטי, שהם כ- 3.6-4.8. שקל לצ'ייסר, כשאפשר לשתות בירה ב-9 זלוטי לחצי ליטר, האלכוהול זורם.

קהילת יהודי ורשה

הייתה הקהילה היהודית הגדולה באירופה, והקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם. ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה הקהילה מנתה כ- 378,000 נפשות, שהיוו כשליש מאוכלוסיית העיר ורשה.

עם כיבוש פולין, הוקם בורשה הגטו הגדול בגטאות אירופה ובו לאחר שנתיים של דיכוי, גירוש ורעב התחולל מרד גטו ורשה, שהפך לסמל ההתקוממות בשואה.

כיום יש בפולין קהילה קטנה, שגודלה מוערך ב-12,000-7000 איש, על פי מקורות פולניים המספר מתקרב יותר ל-100,000 שרובם אינם מגדירים את עצמם יהודים. פולין של היום, כמעט נטולת יהודים, עוסקת בהנצחת היהודים שאינם עוד.

מורשת יהדות פולין על תפארתה וחורבנה, מוצגים בהבלטה במקומות רבים בפולין ומהווים מרכיב חשוב בתעשיית התיירות של פולין. בתי כנסת ששרדו את השואה, שופצו, שוחזרו ובחלקם הפכו למוזיאונים לתולדות הקהילה היהודית. ב-2013 נפתח כאמור המוזיאון לתולדות יהודי פולין (פירוט בקטגורית המוזיאונים).

אטרקציות

ורשה היא עיר עם היסטוריה עשירה, וקצב חיים תוסס ועדכני שמשלבת בה ארמונות פאר, כנסיות עתיקות ופארקים מטופחים.

היסטוריה בעיר העתיקה

העיר העתיקה (Stare Miasto)

העיר העתיקה של ורשה עמוסה בסמטאות ציוריות, מבני עבר מסקרנים ונקודות חן, בכל קרן רחוב אפשר ללכת לאיבוד בנפתולי ההיסטוריה. אם אתם מגיעים ממרכז העיר, תוכלו לצעוד אל עבר העיר העתיקה, על רחוב Krakowskie Prezedmiescie. לאורך הרחוב המעוקל תוכלו למצוא בוטיקים ובתי קפה.

 

כיכר הארמון (Plac Zamokwy)

הרחוב מסתיים בכיכר הארמון (Plac Zamokwy), עליה שולט הארמון המלכותי (Zamek Krolewski). הארמון נחרב טוטלית בזמן מלחמת העולם השנייה, מה שתראו כשתגיעו לכיכר הוא שחזור של המבנה שבוצע בשנים 1971- 1984.

במקור נבנה במאה ה-14 ושימש כארמון מלכי פולין ולאחר מכן מקום מושבם של הנשיא והפרלמנט. תוכלו להיכנס לסיור בדירות הארמון. בכיכר תמצאו את פסלו של המלך סיגיסמונד ואזה השלישי (Sygmunt lll Waza) אחד מהמונומנטים העתיקים היחידים ששרדו את מלחמת העולם השנייה.

 

הבזיליקה של ג'ון המטביל

מקום התפילה הוותיק ביותר בורשה, מקום מפואר שנבנה מחדש בין 1947-54, החזית של הקתדרלה מעוצבת בסגנון גותי, פנים הקתדרלה קיבל את עיצובו הסופי ב-1973.

כתובת: Swietojanska 8.

 

כיכר השוק העתיקה (Rynek Staego Miasta)

כיכר זו שראשיתה במאות ה-13-14, נהרסה במלחמת העולם השנייה ולאחר שעברה שיחזור, הבניינים הצבעוניים מסביב הופכים אותה לאתר ציורי. במרכז הכיכר נמצאת פסל בת הים של ורשה כשהיא מחזיקה חרב ומגן. ע"פ האגדה בת הים שניצלה ע"י דייגים מקומיים, נדרה נדר להגן ולסייע לתושבי העיר.

 

מדרגות האבן (Kanienne Schodki) 

סמטה צרה עם מדרגות אבן מסיביות מהמאה ה-15, אשר שימשו ליציאה מתוך העיר העתיקה.

 

כנסיית הגבירה (Sanktuarium Matki Bozej Laskawej)

כנסייה מרשימה בסגנון הרנסנס, גם מבנה זה נחרב במלחמת העולם השנייה, ושוחזר לאחריה.

 

הברביקן (Barbican)

שער מרשים, שריד עתיק לחומות העתיקות שהקיפו את העיר, כיום משמש כמקום להופעות רחוב, ודוכני אמנים.

כתובת: בצד הצפוני של העיר העתיקה, בין הרחובות Freta ו-Nawomiejska.

 

ארמון סאפייה (Sapieha)

הארמון נבנה בשנים 1746-1731, עבור נשיא הדוכסות של ליטא, בסגנון הבארוק.

כתובת: Ulica zakroczymska 6.

 

מוזיאונים בורשה

המוזיאון לתולדות יהודי פולין (Muzeum Historii Zydow Polskich)

המוזיאון מנציח 1000 שנות קהילה יהודית בפולין, הוקם בלב המקום בו היה קיים הגטו היהודי. ברחבה אנדרטה לזכר מרד גטו ורשה, שבה הושקעו 70 מליון דולר. האדריכל הפיני קרא את התנ"ך כולו כדי לקבל השראה ולבסוף בחר בסיפור קריעת ים סוף, כשתיכנסו למבנה תחושו שאתם בין גלי הים. כל אחת משמונה הגלריות במוזיאון תציג פריטים היסטוריים ותמונות שנתרמו למוזיאון. אתר חובה למבקר בפולין.

כתובת: ul. Anielewicza 6.

שעות פתיחה: ימים ב' ה' ו-ו' מ-10:00-18:00, ד' שבת ו-א' מ-10:00-20:00, סגור ב-ג'.

מחיר: 25 זלוטי.

 

המוזיאון ההיסטורי של ורשה (Muzeum Historyczne m. st. Warszawy)

זוהי דרך מעולה ללמוד על העבר של ורשה, המוזיאון מכיל אוסף של אמנות, ומפות המתעדים את חיי העיר.

כתובת: Rynek Starego Miasta 28/42.

מחיר: 3-6 זלוטי.

שעות פתיחה: ג' עד א', 10:00-18:00.

 

מוזיאון מארי קירי (Muzeum Marii Sklodowskiej - Curie)

זהו ביתה של המדענית המפורסמת, שזכתה פעמיים בפרס נובל, בכימיה ובפיזיקה, במוזיאון תוכלו להתרשם מחייה ומעבודתה של הגברת שהפכה לסמל של גאווה לפולין, ולתנועה הפמיניסטית.

כתובת: Freta street 16.

מחיר: 6-11 זלוטי.

שעות פתיחה: יוני-אוגוסט כל יום חוץ משני מ-10:00-19:00, ספטמבר-מאי 9:00-16:00

פארקים וארמונות

פארק ואזיאנקי (Lazienki Krolewskie)

מקום מפגש אהוב על תושבי העיר, שבאים להירגע בחיק הטבע. בפארק נמצאת אנדרטת שופן, בחודשים מאי עד ספטמבר נערכים פה קונצרטים בימי א', ב-2 וב-4. ניתן גם להשתרע ולהינות מהסנאים והטווסים שמשוטטים חופשי.

כתובת: Ul. Agrykoli 1.

שעות פתיחה: השעות משתנות לאתרים השונים בפארק, ובעונות שונות.

מחיר: הכניסה לפארק חינם, ישנו תשלום למבנים ולמוזיאונים השונים.

 

ארמון התרבות והמדע (Palac kultury Nauki)

המקבילה של ורשה למגדל אייפל, הבניין הגבוה ביותר בפולין (231 מטר), נבנה בשנות החמישים, וניתן לעיר כמתנה על ידי סטאלין. מהקומה השלושים ניתן להשקיף על כל ורשה. בבניין עצמו יש מרכז בידור, תאטרונים ובתי קולנוע.

כתובת: Plac Defilad 1. במרכז ורשה, ממש ביציאה מתחנת הרכבת המרכזית.

שעות פתיחת מרפסת התצפית: 10:00-20:00, בקיץ פתוח גם עד 23:30.

מחיר עלייה למרפסת התצפית: 20 זלוטי.

 

ארמון Wilanow

אחד מהמקומות היפים בורשה. אתר לכל אוהבי הארמונות, והגנים המטופחים. הארמון נבנה עבור המלך יאן סובייסקי שידוע בזה שהציל את פולין מידי הטורקים במאה ה-16. במקום קיים המוזיאון הראשון בורשה.

כתובת: ul. St. Kostki Potockiego 10/16.

שעות פתיחה: הפארק פתוח לציבור בכל יום מ-9:00 ועד השקיעה. שעות פתיחת הארמון 9:30-15:00 בקיץ ועד 17:00 בחורף.

מחיר: 5 זלוטי לפארק, 20 זלוטי לארמון.

 

טמפרטורה
8.84
אוכלוסיה
1.71M
שעה
15:06:27
מטבע
PLN
שפה
פולנית
סוג שקע
Plug C/E
קידומת
+48

לא סגורים על כל הפרטים?

צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם.

*9817

נשלח בהצלחה