מתאריך 06 ספט׳
עד תאריך 10 ספט׳
נוסעים

המדריך המלא לסן פרנסיסקו

מידע, המלצות וטיפים למטייל בסן פרנסיסקו

מידע כללי

סן פרנסיסקו (San Francisco) - מידע כללי

העיר שהאמריקאיים קוראים לה בקיצור פריסקו, היא העיר הרביעית בגודלה במדינת קליפורניה שבארה"ב.

נכון לשנת 2013 - בעיר מתגוררים 837,442 תושבים, וכ- 4.5 מליון כולל פרברים, צפיפות האוכלוסין בעיר היא הגבוהה ביותר במדינת קליפורניה, והשנייה בגובהה בארצות הברית.

כיום סן פרנסיסקו היא מוקד תיירות פופולארי בינלאומי.

בשל ומאז הבהלה לזהב העיר היא גם מרכז כלכלי ובנקאי, וכן מרכז של תעשיית ההייטק והטכנולוגיה הבינלאומית. העיר היא מקום מושבם של חברות כגון: טוויטר, אינסטגרם, ועוד. בסיסי חברות הלבשה כמו גאפ, ו-לוי'ס. כ- 60 ק"מ מדרום לעיר ממוקם עמק הסיליקון, ובו חברות תוכנה וחומרה רבות.

רק 28 ימים בשנה הטמפרטורות עולות על 24 מעלות צלזיוס, התקופה החמה שבין מאי-אוקטובר, היא מתונה וחמימה, עם טמפרטורות ממוצעות של 18-22 מעלות צלזיוס, הטמפרטורה הגבוהה ביותר שתועדה בעיר היתה 38 מעלות צלזיוס, ב-14 ביוני 2000.

התקופה הגשומה שבין נובמבר-אפריל, הטמפרטורות הממוצעות מגיעות ל-14-18 מעלות צלזיוס. בממוצע העיר חווה כ-67 ימים גשומים בשנה. שלג בעיר הוא תופעה נדירה כשהפעם האחרונה היתה בשנת 1976. שבר סן אנדראס ושבר סן הייווארד, הם האחראים לרעידות האדמה שפוקדות את העיר. ב-1989 התרחשה רעידת אדמה שהרסה חלקים גדולים מהעיר. רעידות אדמה חלשות יותר פוקדות את העיר על בסיס קבוע. האיום מרעידת אדמה גדולה נוספת משחק תפקיד עיקרי בהתפתחות תשתיות העיר.

קהילה הומוסקסואלית

על פי סקר מ-2005 15.4% מאוכלוסיית סן פרנסיסקו הם הומוסקסואליים או לסביות. זהו השיעור הגדול ביותר מבין 50 הערים הגדולות בארה"ב. העיר ידועה כמוקד משיכה עולמי עבור אוכלוסייה זו. מצעד הגאווה בעיר הוא מהגדולים בעולם, לפי הערכות בשנת 2005 היו בו כמיליון צופים ומשתתפים. במאי 2008 קבע בית המשפט העליון של קליפורניה, כי נישואים חד מיניים תואמים את חוקת קליפורניה.

קניות

קניות

בוטיקים צבעוניים, קניונים מפוארים, שווקים תוססים - העיר סן פרנסיסקו היא בוודאות אחד מיעדי הקניות הטובים בארצות הברית. הגבול היחיד לכמות הקניות שתוכלו לעשות היא מסגרת האשראי שלכם. אם אתם מגיעים לעיר לזמן מוגבל, מוטב לרכז את הקניות שלכם באזור כיכר Union. שם מרוכזים מרבית מרכזי הקניות הגדולים. הצד הצפוני יותר מציע חנויות מיינסטרימיות ויקרות יותר.

רבים מאזורי הקניות של סן פרנסיסקו נמצאים במוקדי התיירות הגדולים: רציף הדייגים, כיכר ג'יררדלי, צ'יינה טאון, ודה קנרי. בכל אחד מהמוקדים האלה תמצאו שפע חנויות, שיציעו לכם הכל, החל ממזכרות, ועד בגדי מעצבים. שימו לב שרוב החנויות בסן פרנסיסקו פתוחות בין 9:30 בבוקר ל- 5:30-6 בערב. הרשתות הגדולות פתוחות בדרך כלל עד 9 בערב.

  

צ'יינה טאון

זהו אחד ממוקדי הקניות העיקריים, תוכלו לקנות פה חפצי אמנות מהמזרח הרחוק (בעיקר סיניים), קימונו ועוד. ניתן להתמקח, אולם יש לעשות זאת בעדינות. המחירים משתנים מחנות לחנות כדאי לבדוק לפני שקונים.

 

כיכר ג'יררדלי

בכיכר הממוקמת מרחק הליכה מרציף הדייגים, חנויות ובוטיקים רבים. הכיכר יפה מאוד וכדאי לקפוץ ולבקר בה, גם אם אינכם מתכוונים לרכוש דבר.

 

רציף הדייגים

אחת מנקודות התיירות הפופולריות ביותר, כך שקרוב לוודאי שתבקרו שם. ברחוב תמצאו חנויות ומסעדות.

 

דה קנרי

בבניין זה, שהיה פעם מפעל לשימורי ירקות, תמצאו חנויות אמנות רבות. הבניין נמצא בין הרחובות: ביץ', ליוונוורת וג'פרסון.

 

יוניון סקוור

ביוניון סקוויר נמצאים בתי הכל-בו הגדולים, ביניהם: מייסיס, ניימן מרקוס, וג'וזף מגנין. כדאי להסתובב שם ולחפש מציאות, (למרות שהמחירים ברשתות הגדולות יקרים). עקבו אחרי ה-"סיילים", אז מכריזות הרשתות על מכירות גדולות. בזמני המכירות (המתקיימות לעיתים תכופות) אפשר לרכוש ביגוד, הנעלה וכו' בחצי המחיר, או בפחות מהמחיר המקורי. 

 

הגלריה בקרוקר סנטר

מרכז חנויות במרכז העיר, בין הרחובות פוסט וסאטר, ובין קירני ומונטגומרי. תמצאו שם מבחר גדול של חנויות (קרוב ל-100) המוכרות הכל, החל מהלבשה וגמור בכלים למטבח ולבית.

 

תרבות הקניות האמריקאית מפותחת מאוד, ויש מה להכיר בה כדי למצוא את מה שאתם מחפשים, באופן מיטבי, ולא להסתחרר מההיצע העשיר. כראוי לאזור המונע על ידי כסף רב, ההזדמנויות לקנות במפרץ סן פרנסיסקו הם אינסופיות, עם עשרות קניונים, מאות מרכזים מסחריים, חנויות Outlets, ובנוסף בוטיקים, וגלריות. אם לא תצליחו למצוא את מה שחיפשתם, ניתן לומר שהמוצר לא קיים.

השירות בחנות

באמריקה כמו באמריקה, הכל בהיקף ענק, עם היצע מגוון של המוצרים השונים. בחנויות יש מוכרים או דיילי שירות עם מדים או תוויות שמם ה מציעים את עזרתם (לפעמים בצורה ממש מנג'סת). כשתנסו להיעזר בהם, תגלו שהם אדיבים, מנומסים, ואפילו יצליחו להדריך אתכם לאזור המבוקש בחנות הגדולה. אך פרטים ספציפיים על מוצר, המלצה, או פרטים משווים על מוצרים מתחרים - לא יענו ברוב המקרים, המוכרים פשוט אינם בקיאים בחומר, מה שמשאיר לקונים את המשימה לגלות לבד, באינטרנט, ולהסיק לבד את המסקנות.

משך זמן לקניות

יש לקחת בחשבון כמובן זמן נסיעה, אחר כך משוטטים במרחבי החנות, ומקווים למצוא את הדרוש. בסוף לומדים שדברים מסוימים נמצאים בחנות אחת, ואילו אחרים מצריכים נסיעה לחנות אחרת.

מדיניות החזרת/החלפת מוצרים

ישנה אפשרות להחזיר את המוצר בטווח של שלושה חודשים, ולקבל את התמורה הכספית בחזרה במלואה, במזומן או בחזרה לכרטיס האשראי, זאת בתנאי שניתן להציג קבלה, והמוצר במצב תקין. אף אחד לא ישאל אתכם למה אתם רוצים להחזיר, זה מקובל בכל החנויות, ומקל על ההתלבטות אם לקנות או לא.

מיסוי

זכרו שהמחירים שכתובים על כל מוצר הם לפני המס המקומי שעומד על 8.5%.

התמקחות

במרבית החנויות המחירים אינם נתונים למשא ומתן, יש מקום להנחות בחנויות קטנות, משפחתיות, דוכני רחוב או חנויות עתיקות. הדבר מקובל, במידה והוא מתבצע במידה ובנימוס.

מתנות ועטיפות מתנה

ברשתות ובחנויות הגדולות, לא נוהגים לעטוף כחלק מהשירות, לפעמים תמצאו את הציוד הנדרש על מנת לעשות את זה באופן עצמאי. לעומת זאת בחנויות איכותיות, ישנן אריזות נאות במיוחד בתקופת החגים.

קניות

חיי הלילה

חיי הלילה בסן פרנסיסקו

ברים צפופים ומלאי אווירה, רחבות ריקודים עמוסי צעירים, או מועדוני ג'אז מתוחכמים - במתחם סן פרנסיסקו , תמצאו משהו שידבר אליכם. האזורים הבולטים בקשר למה שקשור לחיי הלילה הם -

Nob Hill, (מקומות יוקרתיים יותר)

North Beach (עם ברים היסטוריים ומועדוני חשפנות),

מחוז Castro ורחוב Polk (בעיקר מועדוני גייז), כדאי להתעדכן בעיתונות המקומית לגבי הופעות ואטרקציות.

כדאי לדעת שמרבית הברים והמועדנים נסגרים בסביבות 1-2 לפנות בוקר, אז מומלץ להתחיל את הערב לא הרבה אחרי 10.

אטרקציות

אטרקציות

סן פרנסיסקו, אולי בזכות היותה עיר קטנה יחסית, מצליחה לשמור על האופי הקסום, הצבעוני והנעים שלה. הנוף מכל עבר עוצר נשימה, האווירה ליברלית ומשוחררת, והתיירים לא מפסיקים להגיע. אז לאן ללכת, ומה כדאי לעשות? הרי המלצות לכמה ממוקדי המשיכה שחייבים לראות בעיר.

המוזיאון לאמנות מודרנית של סן פרנסיסקו

המוזיאון לאמנות מודרנית (SFMOMA) הוא מוזיאון מרשים, שנבנה בהשקעה של 60 מליון דולר. החזית אומנם פשוטה למראה, אך חוויה רב-חושית חזקה תמתין לכם ברגע שתיכנסו פנימה. עיצוב הפנים מרתק בפני עצמו, (עבודתו של האדריכל מריו בוטה) עוד לפני שתראו יצירה אחת. וכמובן - שבפנים מחכות לכם שלל תצוגות מתחלפות ומרתקות, עליהן ניתן להתעדכן ולקרוא באתר המוזיאון.

 

צ'יינה טאון

כמו כל רובע של צ'יינה טאון במטרופולינים של ארצות הברית, גם כאן תחוו אווירה אוריינטלית-סינית אותנטית. התחילו את הסיור שלכם בצ'יינה טאון בכיכר יוניון ( Union Sq) ולכו לאורך רחוב בוש Bush עד שתגיעו לשדרות גראנט (Grant Av), תדעו שהגעתם למקום לפי השער המפורסם עם עיטורי הדרקונים.

שוטטו ברחוב ותהנו ממה שיש לו להציע: מאכלים טעימים, שוק ירקות ופירות ססגוני, רחובות מקושטים, רואות נסתרות, חנויות ג'ייד (ירקן), ודוכני מזכרות ושמונצ'ס מהזולים בסן פרנסיסקו. אם שאלתם את עצמכם איך מייצרים את ה- Fortune Cookie,עוגיית המזל הסינית,הגיעו ל- Golden Gate Fortune Cookie Factory, ותוכלו למצוא מענה, ולראות את כל תהליך ההכנה, כולל הכנסת פתק ה-"מזל". 

בסוף ינואר מציינת צ'יינה טאון, יחד עם למעלה ממיליארד סינים ברחבי העולם, את ערב השנה הסינית החדשה, באם תבואו בזמן זה תוכלו להשתתף בחגיגות שהינן הגרנדיוזיות ביותר בצ'יינה טאון, ובוודאות זו שזוכה לפופולריות הרבה ביותר.

מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו

כבר משנת 1969 מושך מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו (Exploratorium) מבקרים רבים וסקרנים, שמגיעים ללמוד על העולם בו אנו חיים מזווית קצת אחרת. הוא נחשב לאחד ממוזיאוני המדע המובילים בעולם, אם לא הטוב שבהם. והתצוגות בו הן הידודיות (אינטראקטיביות), ועוסקות בטכנולוגיה, אמנות ואנושיות. בנוסף נערכות גם סדנאות לקהל הרחב, מומלץ להגיע עם ילדים.

 

כלא אלקטרז

זהו מוקד המשיכה הפופולרי ביותר בקרב תיירים בסן פרנסיסקו. כלא אלקטרז ׁׁ(או The Rock), מהווה חלק מאזור התיירות של הגולדן גייט (Golden Gate). המבקרים במקום יכולים להתרשם מתאי האסירים, מסורגי הברזל המסיביים, מספריית הכלא ועוד אתרים מעוררי צמרמורת. ניתן לטייל ללא מדריך, בעזרת ערכת אודיו אישית, בה נשמעים סיפוריהם של אסירים לשעבר. הכלא ממוקם על אי, אליו מגיעים עם מעבורת מרציף 41, דאגו לשריין כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט. עצה נוספת: הגיעו בלבוש חם, מזג האוויר הפכפך ויש רוחות חזקות במהלך ההפלגה לאי.

 

החוף הצפוני (איטליה הקטנה)

משהו תמיד קורה ב"איטליה הקטנה" (או אם לדייק: North Beach), האיטלקים הגיעו למקום בתקופת הבהלה לזהב (1849), ובנו קהילה תוססת ונעימה. יש במקום מגוון גדול של מסעדות אותנטיות, גלידריות, בתי קפה, ומועדוני קברט. בנוסף זהו המרכז של מועדוני החשפנות בעיר.

 

רציף הדייגים

ה- Fisherman's Wharf הוא רציף מתוייר המתחיל במרכז הקניות שברציף 39, וממשיך אל הפארק הימי (Aquatic Park) ואל כיכר Ghiradelli. במקום ישנן חנויות רבות, מסעדות, בתי קפה טובים בהן אפשר לפגוש תושבים מקומיים, ואריות ים שמנמנים וחמודים, ה'משתזפים' להנאתם בשמש. זמן טוב במיוחד לבוא לרציף הוא בשעות הבוקר המוקדמות, אז הדייגים חוזרים מכמורות מלאות דגה, לאחר לילה בים. ולאחר מכן אמני הרחוב מתחילים בהופעותיהם. באזור זה יש כמה מוקדי משיכה שמתאימים במיוחד לילדים, כמו: מוזיאון ריפלי (Ripley's Believe It Or Not Museum) ו- מוזיאון השעווה.

 

פארק גולדן גייט

מוזיאונים מצוינים, גנים שטופי שמש, מרחבים ירוקים, פארק מיוחד לילדים, ושלל אטרקציות ספורטיביות ׁ(מרכיבה על סוסים ואופניים ועד גולף) את הכל תמצאו בפארק גולדן גייט (Golden Gate Park) הפופולרי במיוחד בקרב המקומיים. סיורי הליכה קבועים מתקיימים בפארק בחודשים מאי עד אוקטובר, ומומלץ לנסות אותם. בסתיו נערך במקום פסטיבל שייקספיר, יחד עם אירועים המוניים אחרים במשך השנה. בין היתר פועל כאן מוזיאון דה יאנג (De Young Museum) המוזיאון הוותיק ביותר, שבו נמצא אחד מאוספי האמנות האמריקאית החשובים ביותר. המוזיאון נפתח מחדש ב-2005, ומשכנו החדש והמרשים מהווה סיבה נוספת לבקר בו.

 

מגדל קויט

בניין אבן עגול זה (Coit Tower) נמצא בקצה גבעת טלגרף (Telegraph Hill) וממנו נשקף המראה המדהים של העיר והמפרץ. בתוך המגדל מוצגים ציורי קיר, שצוירו על ידי 25 אמנים, תלמידיו של האמן דייגו ריברה. הרחוב המוביל אל המגדל הוא צר ולרוב פקוק, בשל זרם התיירים שעושים את דרכם אליו. למי שמגיע לכאן ברכב, מומלץ לעשות את הדרך הזו דרך רחוב פילברט (Filbert).

 

רחוב לומברד

רחוב ארוך, תלול ומתפתל, שנחשב לאחד מסמליה הבולטים של סן פרנסיסקו, ומהווה מקום עלייה לרגל למיליוני תיירים מדי שנה. הרחוב הוא חד סיטרי, ויורד מלמעלה למטה. מי שנוסע כאן ברכב, ינהג בהילוך נמוך וכשיגיע למטה יוכל לצלם את הפלא. אפשר לטפס או לרדת במדרגות שנמצאות בצדדיו.

גשר הזהב

גשר שער הזהב (The Golden Gate Bridge) - הוא בוודאות הגשר המצולם ביותר בעולם. שנחשב לסמלה המרכזי של סן פרנסיסקו. הוא נקרא על שם המיצר שמחבר בין האוקיינוס השקט לבין מפרץ סן פרנסיסקו, ונמתח לאורך של שלושה קילומטרים, מי שמבקר בסן פרנסיסקו, חייב לחצות את הגשר, בין אם ברכב או ברגל, ולהתרשם מגשר הזהב, "שנראה יפה כמו בסרטים".

 

הטווין פיקס

הטווין פיקס (Twin Peaks) - הן שתי גבעות בעלות פסגות זהות, שמתנשאות לגובה של כ-300 מטר. האתר הזה הוא למעשה הנקודה השנייה בגובהה בסן פרנסיסקו, אחרי הר דוידזון, וממנה נשקפים נופיה של העיר ב-360 מעלות, וזאת יש לדעת - לעולם לא נמאס לראות את העיר מגבוה.

הגעה: לנסוע על רחוב Market עד קצהו, ולהמשיך על Portola Drive, עד שרואים את הכניסה לטווין פיקס מצד ימין.

מוזיאון Children's Creativity

מוזיאון לילדים, שנמצא לא רחוק מגני Yerba Buena, מוזיאון זה משלב בין אמנות, מולטימדיה, וטכנולוגיה, והוא יפעיל את הילדים ויעורר את דמיונם, הם יוכלו לעבוד עם פלסטלינה, לצלם מהדורת חדשות, ליצור וידאו קליפ, ועוד.

 

 

קהילות יהודיות

קהילות יהודיות

המוזיאון היהודי העכשווי (Contemporary Jewish Museum)

הוקם ב- 1984, בסן פרנסיסקו, קליפורניה, כמוזיאון קהילתי יהודי, במטרה להעניק פרספקטיבה מודרנית ועכשווית לתרבות, היסטוריה, אמנות ורעיונות יהודיים. ביוני 2008 המוזיאון העתיק את משכנו לאזור (SOMA ׁ(South of Market, לבניין חדיש בעיצובו של האדריכל דניאל ליבסקינד.

ליבסקינד עיצב קובייה חלולה מפלדת אלחלד בצבע כחול כהה, אשר משקפת את מערכת היחסים בין העבר להווה. עיצוב המוזיאון שימר את האיפיון והצביון של הבניין העתיק, ושימר במלואן את חזית הבניין הבנויה לבנים אדומות.

ליבסקינד שילב במוזיאון היהודי העכשווי כתובות עבריות כחלק מעיצוב המבנה. ליבסקינד טען כי מבני המתכת הגדולים מבוססים בצורתם על האותיות חי"ת (המבנה המלבני), ויו"ד (הקוביה), ויוצרים יחד את המלה "חי", כמו כן במבואות הכניסה למבנה מוטבעת המלה פרדס על הקיר.

בניית המוזיאון הושלמה ב-2008, ועלותה מוערכת ב-47.5 מליון דולרים.

 

טמפרטורה
20.2
אוכלוסיה
864K
שעה
12:40:16
מטבע
USD
שפה
אנגלית
סוג שקע
Type A/B
קידומת
+415

לא סגורים על כל הפרטים?

צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם.

*9817

+972
+972
נשלח בהצלחה